کار در کانادا
انواع ویزای کانادا, مهاجرت از طریق کار, مهاجرت به کانادا

کار در کانادا در سال 2021

بازار کار در کانادا

در این مقاله کوتاه قصد داریم تا در باره کار در کانادا با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

کشور کانادا یکی از کشورهایی است که از نظر اقتصادی رشد بسیار خوبی در سال های اخیر داشته است و این امر به دلیل استخدام نیروهای متخصص داخلی و بین المللی در حوزه ها و بخش های مختلف است. طبق تحقیقات انجام شده نرخ بیکاری در کانادا حدودا ۷.۸ درصد است که این عدد برای کشور کانادا معقول به نظر می رسد.

آن چه باعث جذب نیروهای بین المللی برای مشاغل مختلف در کشور کانادا شده، کمبود نیروهای کار در حوزه ها و مشاغل مختلف است.

اطلاعات کلی درباره وضعیت بازار کار در استان های مختلف کانادا

  • استان کبک بیشترین افزایش اشتغال در کانادا را از آوریل تا می ۲۰۲۰ ثبت کرده است.
  • نرخ بیکاری در استان کبک نیز همواره در حال کاهش است و استان کبک بیشترین میزان فرصت شغلی را درکانادا داشته است.
  • استان آنتاریو محبوب ترین مقصد برای نیروهای کار تازه وارد به کشور کانادا است چرا که در این استان دفاتر مرکزی بسیاری در حوزه های اقتصادی در شهرهای بزرگ این استان مثل تورنتو وجود دارد.
  • به طور کلی بازار کار در شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور نسبت به بقیه شهرها بهتر است و بیشتر مهاجران به این شهرها برای کار در سنین ۲۵ تا ۵۴ سال مهاجرت می کنند.
  • افرادی که در استان های مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا مستقر می شوند از میزان اشتغال بسیار بالاتری نسبت به مهاجرانی که به استان ها یا مناطق دیگر مهاجرت می کنند برخوردار هستند.
  • دلیل اصلی اینکه مهاجران ساکن مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا از اشتغال بالاتری نسبت به مهاجران ساکن در سایر مناطق کانادا برخوردارند این است که طی سه سال گذشته این سه استان به طور مداوم پایین ترین نرخ بیکاری را در کانادا داشته اند.

جدول نرخ بیکاری کانادا

استاننرخ بیکاریتغییرات ماهانه
بریتیش کلمبیا۷.۲۰.۱ درصد
آلبرتا۱۱.۰۰.۱ درصد (کاهش بیکاری)
ساسکاچوان۷.۸۰.۹ درصد
منیتوبا۸.۲۰.۸ درصد
انتاریو۹.۵۰.۴ درصد
کبک۶.۷۰.۵ درصد (کاهش بیکاری)
نیوبرانزویک۹.۳۰.۳ درصد (کاهش بیکاری)
پرنس ادوارد آیلند۱۰.۱۰.۱ درصد (کاهش بیکاری)
نوا اسکوشیا۸.۶۲.۲ درصد
نیوفاندلند و لابرادور۱۲.۳۰.۱ درصد
یوکان۵.۱۰.۹ درصد
سرزمین های شمال غربی کانادا۶.۱۰.۵ درصد (کاهش بیکاری)
نوناووت۸.۸۲.۵ درصد (کاهش بیکاری)

کانادا در کل ۱۹ میلیون نفر نیروی کار دارد. بیش از ۷۵ درصد از جمعیت کانادا در بخش خدمات این کشور اشتغال دارند. بخش های تولید هواپیما و وسایل نقلیه نیز بخش مهمی از اشتغال این کشور را تشکیل می دهند. بخش تولید در کشور کانادا ۱۳ درصد از کل نیروی کار را شامل می شود و کشاورزی تنها ۲ درصد سهم دارد. به همین ترتیب کلیه بخش های مربوط به صنعت ساختمان نیز ۶ درصد از کل نیروی کار را شامل می شود.

  • نوناووت یکی از استان هایی است که بیشترین میزان نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده است چرا که این استان در مقایسه با دیگر استان ها از امکانات کمتری برخوردار است. اما با این حال اگر تخصص کافی داشته باشید، فرصت های شغلی بسیاری  پیش روی شما قرار خواهد گرفت پس اصلا نگران نباشید!
  • از طرف دیگر استان یوکان کمترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده است چرا که اقتصاد این استان از راه های مختلفی از جمله داشتن ذخایر معدنی با ارزش مانند طلا، نقره، سرب و روی تامین می شود. بیشترین حوزه های اشتغال در این استان شامل مشاغل خدمات عمومی، ساخت و ساز و خرده فروشی است.

جستجوی کار و ارائه درخواست شغلی در کانادا

به طور کلی چندین روش برای جست و جوی کار در کشور کانادا وجود دارد در قسمت زیر به ۶ مورد اصلی برای این کار اشاره می شود.

داشتن Work Permit ‌یا همان اجازه کار یکی از اقدامات اولیه درخواست کار و اخذ شغل مورد نظر است. البته توجه داشته باشید که مشاغل خاصی وجود دارند که شما را از داشتن Work Permit معاف می کنند. شما می توانید از طریق برنامه موقت کارگران خارجی TFWP یا IMP مجوز کار در کانادا را بگیرید.

مجوزهای کار تحت قوانین TFWP بسته شده اند، این بدان معناست که شما فقط می توانید برای یک کارفرمای خاص در کانادا که دارای LMIA است کار کنید. اجازه کار تحت IMP می تواند باز و بسته باشد، با این وجود کارفرمای شما برای استخدام شما نیازی به تهیه LMIA ندارد.

نمونه ای از مجوزهای کار آزاد، ویزای تعطیلات کاری و اجازه کار پس از تحصیل در کانادا است.

یکی دیگر از شرایط الزامی برای درخواست کار در کشور کانادا داشتن رزومه است. رزومه نویسی اصول خاصی دارد که برای افسر اداره مهاجرت کانادا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به اطلاعات موجود در این سایت برای نوشتن یک رزومه خوب و حرفه ای توجه فرمایید.

پس از یافتن شغل مورد نظر از سایت های کاریابی که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم. وقت آن رسیده است که درخواست خود را با چندین شرکت مطرح کنید. ارسال یک رزومه مشابه برای چندین شرکت اشتباه محض است!

با کسب اطلاعات در مورد شرکتی که قصد کار در آن را دارید، اطلاعات مربوط به رزومه خود را تغییر دهید. توجه داشته باشید که نباید بیش از حد اغراق کنید! ارسال اطلاعات نادرست و دروغین عواقب بدی به دنبال خواهد داشت.

برای هر پست شغلی درخواست نکنید. بسیاری از مشاغل موجود در سایت های کاریابی انتخابی هستند و برخی از شرکت ها احتمالا درمورد متقاضیان با یکدیگر صحبت می کنند. بنابراین ممکن است کارفرماها متوجه شوند که شما اطلاعات و رزومه کاری خود را کپی پیست کرده و برای چندین شرکت فرستاده اید.

بسیاری از افراد فرصت شغلی در کشور و شرکت مورد نظرشان را تنها به دلیل کاستی در پیگیری درخواست شغلی خود از دست می دهند. در ابتدا مطمئن شوید اطلاعات شخصی و ایمیل خود را به درستی وارد کرده اید و مرتبا ایمیل و حتی پوشه spam را بررسی کنید.

این امر در خصوص مصاحبه های شغلی نیز صدق می کند. بسیاری از کارفرماها وقت مصاحبه های حضوری را از طریق ایمیل با شما هماهنگ می کنند و اگر به هر دلیلی ایمیل خود را پاسخ ندهید، کارفرماها این امر را حاکی از بی اهمیتی، عدم علاقه مندی شما برای کار و بی نظمی شما تلقی می کنند.

به عنوان مثال اگر در کانادا تحصیل می کنید و قصد دارید بعد از تحصیل در کانادا، در این کشور کار کنید، رو به رو شدن با رویدادهای حرفه ای و ملاقات با افراد و کار در شرکت های مختلف به صورت پاره وقت هم از نظر مالی به شما کمک خواهد کرد و هم اینکه یک فرصت عالی برای ایجاد رزومه ای قوی خواهید داشت.

بسیاری از حرفه ها و مشاغل موجود در کانادا مانند رشته های پرستاری یا رشته های آموزشی و تدریسی برای محافظت از سلامتی و ایمنی مردم در نظر گرفته شده اند. به همین علت ممکن است برخی از نهادهای نظارتی نیاز به مدارک بیشتری برای استخدام نیروی های کار داشته باشند یا اینکه بخواهند صلاحیت شما را با انجام یک آزمون بسنجند. به همین علت قبل از اقدام نهایی برای درخواست شغل مورد نظر این موارد را بررسی کنید.

موارد گفته شده در بالا مهمترین نکات موجود در هنگام درخواست شغل در کانادا است. با این حال ممکن است برخی از افراد کاستی هایی در مدارک خود داشته باشند.

خب ، یه کامنت بزار

خب ، ما ایمیلتو منتشر نمی کنیم خیالت راحت. فیلدهای موردنیاز ( * )