اقامت دائم کانادا
انواع ویزای کانادا, مهاجرت به کانادا, مهاجرت تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی و اقامت دائم کانادا

شما در صورت داشتن شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا و دانشگاه ، قادر به اخذ ويزاى تحصيلى کشور کانادا هستید. پس از اتمام موفقیت آمیز دوره تحصیلی و اخذ مدرک از موسسات معتبر و یا تأییدیه رسمی اتمام دوره, متقاضی امکان درخواست واقدام برای اخذ اقامت دائم را دارد . متقاضی در صورت داشتن امتیازات کافی بصورت مستقیم برای کسب اقامت دائم اقدام کرده و یا برای تکمیل امتیازات خود مشغول به کار در کشور کانادامیشود(متقاضی ملزم به درخواست و کسب اجازه کار می باشد). هزينه و شرايط دوره ها بستگى به دانشگاه ، شهر ، رشته و مقطع تحصيلى دارد. در این بین مهمترين نكته , تحصيل در دانشگاه معتبر(اعتبار دانشگاه بوسیله شماره DLI و یا همان Designated learning institutions قابل بررسی می باشد) و رشته كاربردى در كانادا ميباشد.

بررسی نکات زیر قبل از اقدام الزامیست:

 • تحصیل در هر رشته و دانشگاهى منجر به اقامت دائم کانادا نمیشود.
 • همسر شما امكان كسب اجازه كار(بصورت تمام وقت) را داشته و فرزندانتان امکان تحصیل رایگان در مدارس کانادائی را دارند.
 • دارنده ویزای تحصیل اجازه کار بصورت نیمه وقت را داراست.
 • امکانات اسکان و زندگی در صورت درخواست از سوی دانشگاه فراهم میشود.

کانادا به همان اندازه که در جذب مهاجر فعال میباشد, به همان اندازه در صدور ویزا و قبولی در خواست ها سختگیر و ریزبین میباشد.در نتیجه بررسی دقیق مدارک و شرایط لازم برای رسیدن به هدف خودتان بسیار اهمیت دارد.

در قسمت زیر به بررسی شرایط و مدارک لازم برای صدور ویزای تحصیلی می پردازیم.

ویزای تحصیلی چیست؟

تعریف ویزا با اجازه تحصیل یا همان Study Permit تفاوت دارد. ویزای تحصیلی متشکل از دو مدرک رسمی از سوی دولت کانادا میباشد. ویزای اقامت موقت و اجازه تحصیل در کانادا.

ویزای اقامت موقت به شما امکان ورود و حضور در کانادا را داده در خالیکه اجازه تحصیل به شما امکان تحصیل خواهد داد. نکته مهم: در خواست برای هر دو اجازه نامه قبل از حضور در کانادا الزامیست.

تا چه مدت میتوانم با ویزای تحصیلی در کانادا بمانم؟

محاسبه طول مدت ویزای توریستی کانادا: طول دوره دوره تحصیلی+ 90 روز ( این نود روز به شما فرصت یافتن شغل و یا درخواست اقامت دائم می دهد.

آیا امکان بازگشت به ایران در طول مدت تحصیل را دارم؟

در زمان تعطیلات رسمی تحصیلی می توانید برای مدت کوتاه به ایران سفر کنید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا:

 • تمکن مالی( شما میتوانید از عهده شهریه دانشگاه, مخارج زندگی و رفت و آمد برآیید).
 • سلامت جسمانی (تست پزشکی)
 • ثبت نام در موسسه معتبر Designated learning institutions .
 • نداشتن سابقه کیفری.(انجام انگشت نگاری Bio-metrics)
 • شواهدی که نشان دهد در پایان دوره به کشورتان باز خواهید گشت.

?

شرط قانع شدن افسر:

داشتن هدف منتطقىدر این مورد کاملا الزاميست( براى مثال اگر مدرك فوق ليسانس در رشته مكانيك دارين و براى رشته روانشناسى اقدام ميكنين بايد دلايل قانع كننده اى ارائه بدين تا ثابت کنه که هدف شما چیزی جز تحصیل در کانادا نیست) قصد شما از تحصيل بر خلاف ايران ، در كانادا بسيار قابل أهميت و تعیین کننده است. همچنین اعتبار دانشگاه , رشته و مقطع تحصیلی در تصمیم افسر پرونده تاثیر گذار می باشد. ليست مدارك، جمع آورى و ترجمه بايد كاملا دقيق انجام گيرد و شواهد کافی برای اثبات ادعاهای متقاضی وجود داشته باشد. همیشه به یاد داشته باشید که افسر پرونده هیچ شناخت و زمینه فکری درمورد شما ندارد و تنها بر اساس پرونده و مدارک شما تصمیم می گیرد.

در بین شرایط فوق شواهد بازگشت به کشور مبدا نقش کلیدی دارد. اینکه افسر پرونده قانع نمیشود که شما به کشورتون در اتمام دوره بر میگردید دلیل بسیار شایعی است و باید دلایل محکمی پیوند شما و کشورتون رو نشان دهد. برای مثال : تأهل, دارایی, خانواده…

چگونه ویزای تحصیلی را تبدیل به اقامت دائم نمایم؟

طبق قوانین مهاجرت امکان تبدیل مستقیم ویزای تحصیلی و یا توریستی به اقامت دائم کانادا وجود ندارد. در نتیجه شما از راههای غیر مستقیم میتوانید اقدام نمایید.

راه های تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم کانادا

خبر خوب اینجاست که شما می توانید پس از دریافت ویزاهای توریستی، آن را بع ویزاهای دیگر تبدیل کنید و در نهایت اقامت دائم کانادا را دریافت نمایید! ویزاهای توریستی قابلیت تبدیل شدن به برخی ویزاها از جمله ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزاهای کارآفرینی و چندین مورد دیگر را دارند که هر یک از آنها از شرایط ویژه ای برخوردار هستند. در ادامه شما را با دو نمونه از رایج ترین ویزا ها یعنی ویزا تحصیلی و ویزا کار آشنا می کنیم

 • تبدیل کردن ویزا توریستی کشور کانادا به ویزای تحصیلی:

شما در دو حالت می توانید  ویزای توریستی خود را به ویزا تحصیلی در کانادا تبدیل کنید و نسبت به اقامت دائم کانادا اقدام کنید:

 1. در حالت اول، اگر فرد متقاضی کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد و قصد تحصیل در یکی از مقاطع ابتدایی تا دبیرستان را داشته باشد می تواند ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی تغییر داده و مشغول به تحصیل در هر یک از مقاطع ذکر شده شود.
 2. در حالت دوم، اگر سن فرد متقاضی بالای ۱۸ سال باشد، باید توسط یکی از موسسه های آموزش عالی در کشور کانادا پذیرش شود و اجازه تحصیل در این کشور را کسب نماید تا بتواند ویزای توریستی خود را به تحصیلی تبدیل کند.

پس از پایان تحصیل و در صورت تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار، می توانید اقامت دائم کانادا را هم دریافت کنید و برای همیشه در این کشور زندگی کنید.

 • تبدیل کردن ویزا توریستی کشور کانادا به ویزای کار:

همانطور که گفته شد، یکی دیگر از موارد برای تبدیل ویزای توریستی، ویزای کاری می باشد. لازم به ذکر است که شرایط تغییر ویزای توریستی به ویزای کاری کمی متفاوت تر و سخت تر بوده و دارای پیچیدگی هایی می باشد. شما می توانید به دو صورت این کار را انجام دهید :

 1. در شرایطی که همسر فرد متقاضی مشغول به کار و یا تحصیل در کانادا باشد، او اجازه دارد که برای دریافت ویزای کاری اقدام نماید.
 2. در حالت بعدی شخص متقاضی باید برای اخذ اقامت دائم کانادا درخواست داده باشد و تا زمانی که به درخواست او رسیدگی شود و پاسخ قطعی دریافت نماید، می تواند مشغول به کار شود و ویزای توریستی خود را به ویزای کار تبدیل نماید.

دقت داشته باشید که اگر بتوانید در کانادا یک بیزینس راه اندازی کنید و یا کار آفرینی داشته باشید، می توانید به راحتی ویزای توریستی خود را به ویزای کار و در نهایت اقامت دائم کانادا تبدیل کنید.

خب ، یه کامنت بزار

خب ، ما ایمیلتو منتشر نمی کنیم خیالت راحت. فیلدهای موردنیاز ( * )