درصد ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا
اخبار مهاجرت, تجدید نظر ویزای کانادا, مهاجرت به کانادا, مهاجرت تحصیلی کانادا

درصد ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

کشور کانادا طی سال های گذشته در میان متقاضیان تحصیل در سرتاسر جهان محبوبیت خاصی پیدا کرده است. کشور کانادا سالانه میزبان 570 هزار دانشجو از سرتاسر جهان است. دلیل محبوبیت تحصیل در کانادا می توان به بالا بودن سطح کیفیت تحصیل در مدارس، دانشگاه ها و استقبالی که از مهاجرین در کانادا می شود، اشاره کرد. دانشگاهی در بریتیش کلمبیا اعلام کرده است تا سال 2022 سهمیه پذیرش دانشجویان بین المللی خود را تا 2 برابر افزایش خواهد داد. پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا و اخذ ویزا برای تحصیل از کشور کانادا بسیار ساده تر از سایر کشورها است. دانشجویان ممکن است به دلیل شرایط آب و هوایی در کانادا و زمستان های سخت در این کشور کمی مشکل داشته باشند. دانشجویان بین المللی می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی در کانادا مشغول به تحصیل شوند. متوسط زمان اتمام دوره کارشناسی 3 ساله است، ولی در بعضی موارد دانشجویان می توانند کارشناسی را طی 4 سال به اتمام برسانند. متقاضیان تحصیل می توانند مجوز تحصیل دریافت کنند و به مطالعه در دانشگاه های کانادا بپردازند. در ادامه به طور کامل درباره شانس ویزای تحصیلی کانادا توضیحاتی ارائه می دهیم.

تفاوت مجوز تحصیل (Study Permit) با ویزای تحصیلی کانادا

در این قسمت از مقاله به تفاوت میان مجوز تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا می پردازیم. بسیاری از افراد تفاوت ویزای تحصیلی و مجوز تحصیل را نمی دانند و این دو واژه را به جای یکدیگر استفاده می کنند. دانشجویانی که قصد دارند از طریق تحصیل در کانادا مهاجرت کنند، می بایست بعد از دریافت پذیرش تحصیلی برای مجوز ورود به کانادا درخواست دهند و ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنند. اگر متقاضی ویزا نداشته باشد، نمی تواند وارد کشور کانادا شود و به تحصیل بپردازد. ویزا به تنهایی نمی تواند برای دانشجویان کافی باشد. مجوز تحصیل به یک فرد خارجی اجازه می دهد تا در دانشگاه های کانادا تحصیل کند. افرادی که مجوز تحصیل در کانادا را دارند ممکن است ویزای کانادا را نتوانند دریافت کنند و درخواستشان ریجکت شود. به طور کلی در مقایسه این دو مورد می توان گفت که ویزای تحصیلی اجازه ورود به کشور کانادا است و مجوز تحصیل اجازه اقامت تحصیلی در کانادا است.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان تحصیل در کانادا، که قصد دارند بیش از 6 ماه در کانادا اقامت کنند و به تحصیل بپردازند، می بایست قبل از ورود به کشور کانادا مجوز ورود را دریافت کنند. ویزای دانشجویی به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که بتوانند وارد کانادا شده و در مدت زمان تحصیل خود، اقامت کانادا را داشته باشند. دانشجویان در صورتی که قصد داشته باشند، تحصیلات خود را ادامه دهند و وارد دوره های تحصیلات تکمیلی شوند می توانند از داخل کانادا درخواست تمدید ویزا را داشته و دانشجویان با داشتن ویزای تحصیلی می توانند اجازه کار به صورت پاره وقت را داشته باشند. دانشجویان بین المللی می بایست ابتدا برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کرده و پس از دریافت پذیرش تحصیلی با داشتن نامه پذیرش از طرف دانشگاه برای اخذ ویزا اقدام کنند. چک لیست مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی کانادا و برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل:

 • تکمیل و امضا فرم درخواست ویزا
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس به اندازه عکس پاسپورت
 • ارائه تمکن مالی
 • مدارکی در جهت اثبات پرداخت هزینه های دانشگاه و اقامت

با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

درصد ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در کانادا نیاز دارند، اجازه ورود به کشور کانادا را اخذ کنند و برای تحصیل در کانادا مجوز ورود داشته باشند. طبق آمار می توان گفت 30% از درخواست های دانشجویان بین المللی برای ویزای تحصیلی کانادا ریجکت می شوند. تعداد ویزاهای تحصیلی کانادا که ریجکت می شوند هر ساله در حال افزایش است. دولت کانادا در مورد قوانین صدور ویزای تحصیلی به متقاضیان بین المللی سختگیری هایی دارد و دلایل ردی می تواند متفاوت باشد. بعضی از پرونده ها به دلیل قوانین کشور کانادا و سخت گیری ها و بعضی دیگر به دلیل تصمیمات دولت و آفیسر سفارت ریجکت می شوند. کشور کانادا در سال های اخیر به دلیل افزایش کلاهبرداری ها قوانین سختی برای اعطا ویزا برای دانشجویان در نظر گرفته است.

دلایل ریجکت شدن ویزای دانشجویی کانادا و تاثر آن بر درصد ریجکتی

در ظاهر مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا ساده به نظر می رسد اما در واقعیت مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا می تواند امری چالش انگیز برای دانشجویان بین المللی باشد و این همان چیزی که درصد ریجکتی را بالا می برد . گرفتن پذیرش از دانشگاه جهت تحصیل می تواند سخت ترین مرحله مهاجرت باشد و اخذ ویزای تحصیل از آن هم سخت تر است. به دلیل امکانات تحصیلی و رفاهی بالا در کشور کانادا دانشجویان بین المللی تمایل زیادی برای تحصیل در این کشور را دارند و افزایش محبوبیت کشور کانادا، باعث سخت تر شدن شرایط دریافت ویزا و اعزام دانشجو به کانادا می شود. در ادامه به 5 دلیل منفی تاثیر گذار در ریجکتی ویزای کانادا و مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا می پردازیم:

 • نامه پذیرش دانشگاه:

دانشجویان برای درخواست ویزای تحصیلی می بایست نامه پذیرش دانشگاه را همراه با باقی مدارک مورد نیاز به سفارت ارائه دهند؛ البته افسر سفارت می تواند نامه پذیرش دانشگاه را قبول نکند و به آن شک کند و این می تواند دلیلی باشد برای ریجکت شدن پرونده درخواست ویزای متقاضی تحصیل در کانادا و همین موضوع درصد ریجکتی ویزای شما را بالا می برد .

 • دلایل مالی:

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کانادا می بایست بتوانند هزینه های تحصیل و زندگی خود را پرداخت کنند. ارائه تمکن مالی نکته ای مهم در روند درخواست ویزا است. ارائه پرینت بانکی معتبر حساب بانکی دانشجو از مدارک مهم محسوب می شود. ارائه این مدرک ثابت می کند که متقاضی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل خود را تأمین کند. اگر متقاضی تحصیل در کانادا نتواند این اطمینان را به مامور سفارت بدهد، که پول کافی برای پرداخت هزینه تحصیل و مخارج روزانه در کانادا را دارد، شانس ویزای تحصیل کانادا را ممکن است از دست بدهد و افسر ویزا می تواند درخواست ویزای تحصیلی متقاضی را به دلیل عدم تمکن مالی ریجکت کند.

 • عدم خروج از کشور پس از اتمام دوره تحصیلی در کانادا:

دانشجویان بین المللی یک ویزای موقت از کشور کانادا دریافت می کنند که به آن ها اجازه داده می شود تنها در طول مدت زمان تحصیل خود در کشور کانادا اقامت کنند. افسر پرونده باید کاملاً توجیه شود که متقاضی تحصیل در کانادا قصد دارد پس از اتمام تحصیل خود، کشور کانادا را ترک کند و به کشور مبدا بازگردد. داشتن سابقه سفر قبلی به کشورهای خارجی، داشتن روابط خانوادگی در کشور کانادا و نشان دادن هدف از مهاجرت تحصیلی می تواند افسر ویزا را بیش از حد روی پرونده حساس کند و دلیلی بر ریجکت شدن درخواست ویزا باشد.

 • اسناد سفر یا اسناد مربوط به هویت متقاضی:

ارائه پاسپورت معتبر، عکس مناسب که متقاضی اخیراً گرفته باشد و پر کردن فرم های درخواست به درستی می تواند تاثیر زیادی در نظر آفیسر روی درخواست ویزای کانادا داشته باشد.

 • سابقه تحصیلی:

اگر متقاضی سابقه تحصیلی خوب با نمرات خوبی داشته باشد، می تواند در جلب توجه آفیسر موفق باشد. داشتن مدرک زبان انگلیسی (مدرک آیلتس یا تافل با نمره بالا) در پرونده توانایی زبان انگلیسی فرد را نشان می دهد. در غیر این صورت ممکن است آفیسر مسئول پرونده ویزا در مورد توانایی متقاضی را در زمینه تحصیل در دوره های دانشگاهی کانادا زیر سوال ببرد و درخواست ویزا را ریجکت کند.

راهکارهای افزایش شانس گرفتن ویزای تحصیلی کانادا و کاهش درصد ریجکتی ویزا

افرادی که متقاضی تحصیل در دانشگاه های کانادا هستند برای بالا بردن شانس ویزای تحصیلی کانادا و دریافت اجازه ورود جهت تحصیل می بایست موارد زیر را رعایت کنند، این موارد می تواند در بالا بردن شانس ویزای تحصیلی کانادا مفید واقع شود:

 • زمان درخواست : ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

دانشجویان باید توجه داشته باشند زمانی که برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اقدام می کنند، بسیار مهم است و هر چه زودتر اقدام کنند، برای اخذ ویزا بهتر است. با توجه به آمار افسر ویزا معمولاً 2 ماه قبل از شروع دوره تحصیلی دانشگاهی در کانادا، درخواست ویزای تحصیلی و مدارک را بررسی می کنند. با توجه به این نکته متقاضیان می بایست 3 ماه قبل از شروع ترم خود، برای پذیرش اقدام کنند.

 • تمکن مالی: ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

دانشجویان می بایست در مورد هزینه های تحصیل و زندگی خود کاملاً مطمئن باشند. آفیسر ویزا برای پرونده هایی که از نظر مالی مشخص نیستند و یا حتی ضعف در پرداخت هزینه های خود دارند، وقت صرف نمی کند و به دلیل کمبود بودجه مالی آن ها پذیرفته نمی شوند. اسپانسر مالی باید کاملاً مشخص باشد و هر چقدر با متقاضی رابطه ای نزدیک تری داشته باشد احتمال اخذ ویزا بالاتر می رود. مقدار پولی که باید در بانک گذاشته شود برابر است با شهریه کل سال اول به همراه هزینه های زندگی سال اول. این پول بهتر است حداقل 4 تا 6 ماه در حساب بانکی دانشجو باشد.

 • وضعیت سنی دانشجو: ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

از نظر کلی برای افرادی که تقاضای تحصیل در کشورهای خارجی دارند محدودیت سنی وجود ندارد با این حال طبق آمار، افسر ویزا اغلب افرادی را که سن بالایی دارند را ریجکت می کند. متقاضیان بالای 25 سال در مقطع کارشناسی و متقاضیان بالاتر از 35 سال در مقطع فوق لیسانس شانس کمتری نسبت به افراد کم سن تر دارند.

 • جنسیت: ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

بر طبق آمار می توان گفت شانس متقاضیان دختر بیشتر از متقاضیان پسر است.

 • مناطق ناپایدار در جهان: ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

افرادی که متقاضی تحصیل در دانشگاه های کانادا هستند، اگر از کشورهایی با دولت های ناپایدار درخواست می دهند و یا با این کشورها همسایه هستند به دلیل نگرانی های امنیتی در این کشورها شانس پایینی در اخذ ویزای تحصیلی کانادا دارند. قابل ذکر است که ایران جز مناطق ناپایدار محسوب نمی شود.

 • گپ تحصیلی: ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

متقاضیان اگر 6 ماه از آخرین مقطع تحصیلی خود فاصله گرفته باشند، می بایست رزومه ای ارائه داده و به صورت کامل در مورد کارهایی که در این مدت انجام داده اند توضیح دهند. دانشجویان جهت تحصیلات تکمیلی می توانند گپ تحصیلی 5 ساله را با سابقه کاری در شرکت های بزرگ بین المللی پوشش دهند.

 • رشته تحصیلی: ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

دانشجویانی که مدرک لیسانس دارند و برای گذراندن لیسانس مجدد حتی در همان رشته اقدام کنند، شانس پایینی دارند. برای بالا بردن شانس ویزای تحصیلی کانادا می توانند در مقطع فوق لیسانس اقدام نمایند. دانشجویان پس از اخذ ویزا توانایی تغییر رشته تحصیلی را دارند.

 • مدرک زبان انگلیسی: ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

آمار نشان می دهد دانشجویانی که از کشورهایی با زبان مادری غیر انگلیسی درخواست تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا را می دهند، می بایست جهت افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا مدرک رسمی زبان انگلیسی را ارائه دهند.

 • هدف برنامه: ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

ارائه یک طرح برنامه خوب می تواند شانس ویزای تحصیلی کانادا را افزایش دهد. در هدف برنامه می بایست مواردی همچون: دلیل تحصیل در کانادا، به چه دلیل تحصیلات را در کشور خود مطالعه نمی کنند، داشتن سابقه سفر، وضعیت مهاجرت و یا اقامت فعلی والدین، اسپانسر مالی و… مشخص شود.

 • هزینه ها: ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

دانشجویان ملزم هستند هزینه های تحصیل و زندگی شان را بپردازند. به شما پیشنهاد می شود هزینه تحصیل سال اول خود را به صورت کامل پرداخت کنید.

 • عدم استفاده از مدارک جعلی: ( در کاهش درصد ریجکتی بسیار تاثر گذار است )

اگر مشخص شود متقاضی در پرونده خود از مدارک جعلی استفاده کرده است ریجکت می شود و تا 5 سال آینده نمی تواند برای ویزا درخواست دهد.

دلایل اصلی ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

گاهی ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا به یک دغدغه و استرس برای ما تبدیل می شود. در بسیاری از موارد این موضوع فقط یک حدس می باشد و امکان صورت گرفتن آن کمترین احتمال را دارد. برای کاهش سطح نگرانی در این موضوع و همچنین جلوگیری از رخ دادن این اتفاق آگاهی از دلایل اصلی ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا بسیار به شما کمک کننده خواهد بود. ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا معمولا از سوی افیسر اداره مهاجرت انجام می شود. در صورتی که افیسر اداره مهاجرت، دلیل مهاجرت تحصیلی به کانادا را تلاش برای اقامت دائم از سوی شما بداند امکان ریجکت شدن شما افزایش پیدا می کند. از سوی دیگر دلایلی مانند:

 • عدم تمکن مالی و کمبود موجودی در حساب بانکی شخصی
 • ابهام افیسر در هدف شما از تحصیل
 • دارابودن سایقه کیفری
 • عضویت در سازمانی خاص
 • گپ تحصیلی
 • نقض مدارک ارائه شده
 • مشکلات جسمی و روحی و به طور کلی مشکلات پزشکی

علاوه بر این موارد گاهی تعداد بالای متقاضیان دلیلی بر ریجکت ویزا می شود. زیرا سالانه شمار زیادی از افراد تقاضای مهاجرت به کشور کانادا را داشته و از این رو ممکن است پذیرش محدود سبب ریجکت ویزای تحصیلی به کانادا شود.

نحوه اطلاع از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا و کاهش درصد ریجکتی در آینده

متقاضیانی که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرده اند و به دلایلی که توضیح داده شد، با نظر آفیسر ریجکت شده باشند؛ نامه ای از طرف سفارت دریافت می کنند که در آن توضیح داده می شود که دلایل ریجکتی پرونده به چه علت بوده است. در صورت دریافت نامه از طرف سفارت که در آن نوشته شده است درخواست ویزای شما ریجکت شده است، بیش از حد نگران نشوید. شما می توانید با رفع مشکلات در پرونده درخواست ویزا و تغییر در مدارک خود مجدد برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست دهید. هنگامی که درخواست اخذ ویزای تحصیلی متقاضی جهت بررسی به سفارت ارائه می شود، یک افسر مسئول بررسی مدارک می شود. افسر سفارت جهت بررسی مدارک از دستورالعمل خاصی استفاده می کند که مطابق با موارد آیین نامه های مربوط به مهاجرت و کتابچه راهنمای مهاجرت است. افسر سفارت معمولاً در اعطا ویزا سختگیرانه عمل می کنند و تمامی مدارک و اسناد ارسالی از طرف متقاضی را به دقت بررسی می کند. در صورتی که درخواست شما ریجکت شود می توانید بدون محدودیت زمانی با تغییر در مدارک پرونده مجدد درخواست ویزا بدهید. می بایست از دلیل یا دلایل ریجکتی ویزا مطلع شوید و هر چه سریع به جمع آوری مدارک لازم بپردازید. با اضافه کردن مدارک به پرونده و ایجاد تغییرات مثبت می توانید مجدداً جهت شانس ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید.

اقدامات لازم پس از ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

همانطور که در این مقاله آورده شد اگر آفیسری که بررسی پرونده ویزای تحصیلی کانادا را بر عهده دارد متقاعد نشود، می تواند درخواست ویزا را ریجکت کند. در ادامه به صورت خلاصه چند دلیل مهم ریجکتی ویزا را آورده ایم:

 • کافی نبودن دلایل و انگیزه سفر متقاضی
 • ضعف در سوابق سفرهای خارجی در حوزه شنگن
 • ضعف در مدارک لازم جهت ارائه تمکن مالی و توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی
 • نداشتن پیوند های قوی خانوادگی

چنانچه متقاضی تمایل داشته باشد، می تواند برای ریجکت شدن پرونده ویزای خود به سفارت اعتراض کند و درخواست بررسی مجدد پرونده را بدهد. بنابر قوانین جدید به اعتراض متقاضیانی که از کشور ایران هستند اهمیت داده نمی شود و برای بررسی مجدد مدارک خود و درخواست ویزا می بایست مجدد یک درخواست ویزای تحصیلی کانادا به سفارت ارسال کنند. متقاضی می بایست در ارسال درخواست مجدد خود دلایل ریجکتی ویزا را رفع کند. البته باید در نظر داشته باشید ممکن است درخواست ویزا برای بار دوم نیز ریجکت شود.

زمان اقدام مجدد پس از ریجکت شدن ویزای کانادا

بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا متقاضیان تحصیل در کانادا وارد مرحله دوم می شوند. مهاجرت تحصیلی نیاز به اخذ اجازه ورود به کشور کانادا یا ویزای تحصیلی دارد. پروسه درخواست ویزا می تواند مراحلی پیچیده داشته باشد. همانطور که گفته شد دانشجویان بین المللی مدارکی را باید برای اخذ ویزا به سفارت ارائه دهند. مدارکی نیز برای بالا بردن شانس ویزا وجود دارد که داشتن آن ها الزامی نیست ولی می تواند به پروسه اخذ ویزا کمک کند و شانس دریافت ویزا را افزایش دهد، نظر آفیسر سفارت را روی پرونده مثبت کند. افرادی که ویزای شان توسط آفیسر ریجکت می شود می توانند در صورت تغییر در شرایطشان و رفع نقایص مدارک خود، مجدد برای اخذ ویزا درخواست دهند. متقاضیان بهتر است درخواست جدید تنظیم کنند و درخواست تجدید نظر ویزا را نداشته باشند. جهت اقدام مجدد برای درخواست ویزا مدت زمان مشخصی تنظیم نشده است و فرد متقاضی می تواند هر زمان که شرایط خود را تغییر داد مجدد برای درخواست ویزا اقدام کند. اگر تغییری در مدارک پرونده ایجاد نشود، به احتمال زیاد پرونده به همان دلایل قبلی ریجکت می شود.

در صورتی که سفارت با درخواست ویزای من موافقت نکند امکان ارسال درخواست مجدد هست؟

بله. با تغییر شرایط پرونده خود می توانید مجدد درخواست جدید ارائه دهید.

به چه دلیل ممکن است درخواست ویزای تحصیلی کانادا ریجکت شود؟

دلایل مختلفی می تواند باعث شود که درخواست ویزای متقاضی رد شود که عبارتند از پایین بودن تمکن مالی، پایین بودن سطح زبان و…

در چه صورت می توانم شانس ویزای تحصیلی کانادا را افزایش دهم؟

عواملی همچون تمکن مالی، وضعیت سنی دانشجو، مناطق ناپایدار در جهان، جنسیت، گپ تحصیلی در افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا تاثیر گذار هستند.

با داشتن پذیرش از دانشگاه شانس اخذ ویزا چقدر است؟

نامه پذیرش دانشگاه به تنهایی باعث دریافت ویزا نمی باشد و متقاضی می بایست مدارک لازم را به سفارت ارائه دهد.

خب ، یه کامنت بزار

خب ، ما ایمیلتو منتشر نمی کنیم خیالت راحت. فیلدهای موردنیاز ( * )