بلک فرایدی
مهاجرت به کانادا

جمعه سیاه یا بلک فرایدی در کانادا

ما در این مقاله کوتاه سعی داریم تا به شما بلک فرایدی در کانادا را شرح بدهیم. با ما همراه باشید. جمعه سیاه یا بلک فرایدی در روز 26 نوامبر یعنی روز بعد از روز شکرگزاری، برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا برگزار شد. بسیاری از مردم در این روز خرید آغاز فصل و کریسمس را انجام می دهند.

موسسه مهاجرتی ایلیا هم به مناسبت بلک فرایدی تخفیف 30 درصدی برای قراردادهای تحصیلی در نظر گرفته است. با تماس با کارشناسان ما برای تحصیل در کانادا اقدام کنید و این تخفیف ویژه را از دست ندهید.

بلک فرایدی در کانادا در تاریخ 26 دسامبر برگزار می شود. بسیاری از کشورها روز بعد از روز شکرگزاری را تعطیل رسمی اعلام می کنند. و بسیاری از مردم برای خرید کریسمس به فروشگاه ها مراجعه می کنند به همین دلیل رو بعد از روز شکر گزاری به جمعه سیاه یا روز پرتخفیف معروف شد.

بلک فرایدی در کانادا مانند کشورهای دیگه در 26 نوامبر هم برگزار می شود اما نه به معنای واقعی! بلک فرایدی در ایالات متحده به جمعه یک سنتی (cent) معروف است و تخفیف های واقعی روی کالاها دارند. اما در کانادا و سایر کشورها فقط برای جذب مشتری بیشتر با ایجاد درصد کمی تخفیف بر روی کالاها جمعه سیاه را برگزار می کنند.

در واقع، از سال 2005، جمعه سیاه شلوغ ترین روز خرید در سال د سراسر جهان بوده است. بسیاری از فروشگاه ها و خرده فروشان از ساعت 4 صبح شروع به کار می کنند و تا ساعات پایانی شب فروشگاه خود را باز نگه می دارند.

تاریخچه جمع سیاه یا جمعه پرازدحام در جهان و کانادا

اصطلاح جمعه سیاه یا بلک فرایدی اولین بار در ایالات متحده آمریکا برای توصیف یک بحران مالی در سال 1869 استفاده شد. در 24 سپتامبر 1869، یک روز جمعه، جیمز فیش و جی گولد سعی کردند بازار طلا را در بورس طلای نیویورک تسخیر کنند. این اولین باری بود که خبرنامه فیلادلفیا در سال 1961 در رسانه ها از روز بعد از روز شکرگزاری به عنوان بلک فرایدی یاد کرد.

برای بازرگانان و تجار پرفروش ترین روزها، دو روز بعد از روز شکر گزاری است. در این دو روز در فیلادلفیا ترافیک های بسیار سنگین در مرکز شهر ایجاد می شد، که برای افسران پلیس بسیار آزار دهنده بود. به همین دلیل آنها این دو روز را جمعه سیاه و شنبه سیاه می نامیدند. ترافیک و ازدحام جمعیت برای افسران آزاردهنده و برای تجار ارزشمند بود. شهردار وقت فیلادلفیا با رویکردی مثبت به این ازدحام جمعیت نگاه کرد و اعلام کرد از این پس جمعه سیاه یا بلک فرایدی و شنبه سیاه را جمعه بزرگ و شنبه بزرگ بنامید.

بسیاری از تجار با تغییر نام این روز مخالفت کردند و در نهایت در سال 1975 روزنامه نیویورک تایمز از این روز با عنوان جمعه سیاه یا بلک فرایدی یاد کرد.

دوشنبه سایبری در کانادا

در سال 2005، دوشنبه سایبری اصطلاحی شد که برای اشاره به دوشنبه بعد از جمعه سیاه استفاده می شد. پس از بررسی های زیاد بعد از دو سال که بلک فرایدی اجرا شد، تحقیقات نشان داد که بسیاری از مردم که موفق به خرید در این روز نشدند و یا در بلک فرایدی مشغول به کار بودند، دوشنبه بعد از تعطیلات شروع به خرید آنلاین می کنند.

با اضافه شدن دوشنبه های سایبری کشورهای دیگر مثل کانادا استقبال کردند و روز بعد از بلک فرایدی آنلاین شاپ ها تخفیف های فوق العاده ای می گذارند. با برگزاری دوشنبه های سایبری جمعیت مردم در بلک فرایدی در کانادا و سایر کشورها کمتر شد.

در دوشنبه های سایبری به جای خیابان ها، آنلاین شاپ ها دچار ترافیک شدید می شوند. دقت کنید در این شب کلاهبرداری های اینترنتی و فیشینگ هم کاربران را تهدید می کند.

درآمد میلیارد دلاری فروشگاه های آنلاین در بلک فرایدی

فروشگاه های بزرگ در ایالات متحده در روز بلک فرایدی ساعت 6 صبح درهای خود را باز می کردند و تا نیمه های شب کار می کردند. اما بعد از سال 2000 به بعد بسیاری از فروشگاه ها از ساعت 4 یا 5 صبح   شروع به فعالیت می کردند.

در سال 2011، تارگت مال و Best Buy و سایر فروشگاه های برجسته در نیمه شب برای اولین بار افتتاح شدند. در سال بعد، والمارت به همراه چند فروشگاه کوچک دیگر اعلام کردند که ساعت 8 شب روز شکرگزاری باز خواهند شد. در سال 2013، والمارت اعلام کرد که حتی زودتر، در ساعت 8:00 بعدازظهر باز خواهد شد. رقابت در بازگشایی فروشگاه ها زیاد شد و Kmart یک قدم جلوتر رفت و اعلام کرد که ساعت 6 صبح روز شکرگزاری باز می شود و 41 ساعت متوالی باز می ماند. پس از اعلام آنها، برخی از افراد به صفحه فیس بوک Kmart مراجعه کردند و اظهار نظر کردند که این تصمیم فروشگاه خلاف قوانین آبی روز شکرگزاری و  است و در این روز نباید هیچ فروشگاهی باز باشد.

دلیل تمدید ساعت فروشگاه ها قطعا فروش بیشتر در این روز است. برای مثال فروشگاه والمارت در بلک فرایدی حدود پنج میلیارد دلار درآمد داشت. اما این کار باعث شد تا حدود یک میلیون کارمند والمارت در روز شکر گزاری سال 2013 مشغول به کار و دور از خانواده باشند.

بلک فرایدی در کانادا و سایر کشورها محدود تر برگزار می شود، یکی از دلایل این محدودیت ها ازدحام جمعیت زیاد در خیابان ها و اتفاقات خطرناک در ایالات متحده بود.

به عنوان مثال، در جمعه سیاه سال 2012، دو نفر هنگام مشاجره بر سر یک پارکینگ در والمارت در تالاهاسی، فلوریدا مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.
در سال 2011، خانومی برای بیرون کردن مشتری ها از فروشگاه ها از اسپری فلفل استفاده کرد و حدود 10 نفر را مجروح کرد.

خب ، یه کامنت بزار

خب ، ما ایمیلتو منتشر نمی کنیم خیالت راحت. فیلدهای موردنیاز ( * )