تحصیل رایگان در کانادا
مهاجرت به کانادا, مهاجرت تحصیلی کانادا

آیا می توان بدون پرداخت شهریه برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در این کشور اقدام کرد ؟

کانادا یکی از مقاصد مهم برای دانشجویان بین المللی است و ایرانیان بسیاری نیز کانادا را برای تحصیل انتخاب می کنند. به همین دلیل بررسی امکان تحصیل رایگان در کانادا ، شرایط تحصیل در کانادا و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا دارای اهمیت می باشد. اما آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟ آیا تحصیل رایگان در نظام آموزشی این کشور جایگاهی دارد؟ آیا بورسیه تحصیلی با مدرک دیپلم امکان پذیر است؟ باید به این نکته توجه داشت که امکان تحصیل رایگان در کانادا برای دانشجویان بین المللی وجود دارد اما در همه شرایط این امر امکان پذیر نیست و معمولاً باید از طریق دریافت بورسیه تحصیلی به تحصیل رایگان پرداخت.

تحصیل رایگان درکانادا

در باب مهاجرت کانادا و تحصیل رایگان در کانادا، به طور کل باید در نظر داشت که تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی نمی تواند بدون پرداخت شهریه باشد و تمام متقاضیان بین المللی برای تحصیل در این کشور باید هزینه تحصیل را پرداخت نمایند. اما تمامی شهروندان کانادایی و حتی تمام افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند می توانند از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند گردند. نکته حائز اهمیت در نظام آموزشی کانادا اشاره به این موضوع می باشد که برای این افراد تحصیل از مهد کودک تا آخرین دوره متوسطه به صورت رایگان فراهم می باشد، اما این امکان برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی فراهم نمی باشد. تنها راه تحصیل رایگان در کانادا برای متقاضیان بین المللی، اخذ بورسیه تحصیلی می باشد، که عموماً در مقطع دکترا امکان پذیر می باشد.

در راستای تحصیل رایگان در کانادا باید وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل، موقعیت کار پس از تحصیل، مدارک مورد نیاز، دانشگاه ها، ویزای همراه و هزینه های تحصیل و زندگی مورد بررسی قرار گیرد، که در ادامه شرح داده می شود.

تحصیل رایگان در مدارس کانادا

تحصیل رایگان در کانادا برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی جذابیت بسیاری دارد که از دلایل اصلی آن می توان به کیفیت آموزشی و نظام آموزشی این کشور اشاره نمود. کانادا از نظر کیفیت آموزشی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. سیستم آموزشی در مدارس کانادا به دو دسته زیر تقسیم می شود.

  • آموزش در مدارس دولتی همانطور که واقف هستید تحصیل رایگان در مدارس دولتی به دانش آموزانی اختصاص می یابد که از ساکنین کانادا می باشند یا دارنده کارت اقامت دائم هستند. تحصیل در این مدارس برای دانش آموزان خارجی دارای شهریه بالایی می باشد. ترکیب محصلین کانادایی و محصلین بین الملل در همه ی مدارس کانادا وجود دارد. قابل ذکر است که مدارس دولتی به صورت روزانه به فعالیت خود ادامه می دهند.
  • آموزش در مدارس خصوصی تحصیل در مدارس خصوصی نیز مختص دانش آموزان بین المللی می باشد و شهریه این مدارس بین 30 هزار تا 60 هزار دلار در سال می باشد. قابل ذکر است که مدارس خصوصی به شکل شبانه روزی به فعالیت خود ادامه می دهند.

در نتیجه افرادی که خواهان تحصیل رایگان در کانادا می باشند یا باید به واسطه تحصیل یکی از والدین در این کشور وارد مدارس رایگان شوند یا والدین با شرکت در سیستم اکسپرس انتری از طریق کار در این کشور بتوانند اقامت دائم خود را به دست آورند و پس از آن فرزندان زیر 18 سال می توانند از تحصیل رایگان استفاده نمایند. فرزندان دانشجویان بین المللی در بعضی استان ها به عنوان محصل خارجی به شمار می آیند و برای ثبت نام در مدارس روزانه کانادا باید شهریه دانش آموزان خارجی را بپردازند و در برخی دیگر از استانها به صورت رایگان است.

به طور کلی تحصیل در مدارس کانادا برای تمام دانش آموزان بین المللی مقدور می باشد. مدرسه در کانادا از 5 الی 6 سالگی شروع می شود و مقطع ابتدایی تا دیپلم 12 سال به طول می انجامد اما در استان کبک از ابتدایی تا دیپلم 11 سال و دوره پیش دانشگاهی 2 سال طول می کشد. دانش آموزان پس از فارغ التحصیلی از مقطع دبیرستان در سن 18 سالگی می توانند برای تحصیل در کالج ها یا دانشگاه ها اقدام نمایند. در ادامه به شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا اشاره خواهیم نمود.

تحصیل رایگان کارشناسی در کانادا

برخی از موسسات، کالج ها و دانشگاه هایی در کانادا هستند که توسط دولت کانادا و استان های مربوطه تحت نظارت قرار می گیرد که تمام هزینه های مربوطه توسط ایالت مربوطه پرداخت می گردد.

شرایط تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی زبان اعم از انگلیس و یا استرالیا و حتی نسبت به آمریکا به مراتب ارزان تر می باشد. به گونه ای که هزینه تحصیل این افراد در سال کمتر از 5،000 دلار در نظر گرفته می شود. اما دانشجویان برای بهره مندی تحصیل در کانادا با کمترین هزینه می توانند اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی کانادا با مدرک دیپلم نمایند. برای این امر می بایست ابتدا یک الی دو ترم تحصیلی در کانادا را بگذرانند سپس در صورت کسب رزومه ای قوی و در صورتی که شرایط بورسیه تحصیل در کانادا را داشته باشند، اقدام به دریافت بورسیه نماید. دانشجویان بین المللی برای تحصیل درمقطع کارشناسی دانشگاه های کانادا باید حتما پذیرش تحصیلی از دانشگاه مد نظر را اخذ نمایند که بدین منظور ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله، مدرک زبان انگلیسی (آیلتس ۶) و تمکن مالی جهت هزینه های دانشگاه و زندگی الزامی و ضروری می باشد. در رابطه با الزام به داشتن مدرک زبان انگلیسی قابل ذکر است که کشور کانادا تحت شرایطی فرصتی برای دانشجویان فراهم نموده است که دانشجویان پس از گذراندن دوره زبان در کالج های کشور کانادا وارد دانشگاه شوند. در بین کشور های انگلیسی زبان کشور کانادا جز کم هزینه ترین کشور ها در زمینه تحصیل می باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت می باشد اما به طور کلی تحصیل در این مقطع ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد.

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی می توانند برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند و یا با همان مدرک کارشناسی برای مجوز کار اقدام نمایند. باید گفت افرادی که سابقه تحصیل در کشور کانادا داشته باشند از امتیاز قابل توجهی برای دریافت مجوز کار در این کشور برخوردار خواهند بود.

تحصیل رایگان کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا با انگیزه ارتقا تحصیلات و کسب تخصص در رشته خود گزینه مناسبی می باشد که بسیاری از افراد در پی آن هستند. چرا که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به مقطع کارشناسی کم هزینه تر خواهد بود. دوره کارشناسی ارشد در کانادا ۱ الی ۲ سال به طول می انجامد. اقامت و مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هدف بسیاری از دانشجویان بین المللی است که در کنار ارتقا سطح تحصیلات عالی خود اندیشه اخذ اقامت این کشور را دارند.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند می توانند به واسطه اقامت خود و کار کردن در کانادا و پرداخت مالیات و بیمه خود مجوز تحصیل در دانشگاه های دولتی کانادا را به دست آورند و از نظام آموزشی رایگان در این کشور بهره گیرند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا علاوه بر اثبات تمکن مالی بابت هزینه های زندگی باید مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶.۵ و دیپلم ۱۲ ساله به همراه مدرک کارشناسی ارایه شود. تحصیل در کانادا در حالت عادی برای دانشجوی بین المللی هزینه در بر دارد اما فرد با توجه به شرایط ایده آل و رزومه قوی تحصیلی و کاری خویش همانند داشتن آیلتس ۷، ارایه مقالات بین المللی، داشتن توصیه نامه از اساتید برجسته و بررسی شرایط دانشگاه مقصد و در نظر گرفتن اینکه ددلاین دانشگاه ها برای ماه های ژانویه و فوریه می باشد می تواند برای کمک هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس درخواست نماید که در این صورت اگر دانشگاه او را بپذیرد می تواند برای تحصیل رایگان وارد کشور کانادا شود.

تحصیل رایگان دکتری در کانادا

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا عمدتا به شکل ریسرچ و پروژه ارائه می گردد که در رشته ها و شاخه های اصلی هر رشته امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد.

معمولا با توجه به رشته تحصیلی در این مقطع، تحصیل حدود ۳ الی ۵ سال به طول می انجامد. تحصیل رایگان در کانادا در مقطع دکتری شرایطی مشابه سایر مقاطع دارد با این تفاوت که دانشجو باید بر اساس رشته تحصیلی خود استاد راهنما بیابد و با آنان در ارتباط باشد تا در صورت تایید بتواند امر پذیرش را پیگیری نماید. بنابریان متقاضیان تحصیل رایگان در کانادا می بایست همانند شهروندان و مقیمان این کشور مالیات و بیمه پرداخت نمایند تا در راستای آن بتوانند از تحصیل رایگان بهره مند گردند. اما در کنار تحصیل رایگان برخی از دانشجویان می توانند در مقطع دکتری از بورس های تحصیلی متفاوتی بهره مند شوند. دانشجویان باید در نظر داشته باشند که تحصیل در این مقطع کاملا رقابتی است بالاخص دانشجویانی که قصد دریافت کمک هزینه و یا قصد دریافت بورسیه تحصیلی را دارند باید به این نکته دقت داشته باشند.

خب ، یه کامنت بزار

خب ، ما ایمیلتو منتشر نمی کنیم خیالت راحت. فیلدهای موردنیاز ( * )