بررسی شرایط مهاجرت به کانادا
انواع ویزای کانادا, مهاجرت از طریق کار, مهاجرت به کانادا

بررسی شرایط مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت افراد باید شرایط مهاجرت کانادا را داشته باشند. برای اینکار به موارد زیر نیاز است که ما در این مقاله به آنها اشاره کرده ایم.

برای مهاجرت به کانادا افراد می توانند از طریق کار نیز اقدام نمایند. نحوه مهاجرت به کانادا از طریق کار به دو صورت برنامه اکسپرس اینتری یا از طریق گرفتن جاب آفر از کارفرمای کانادایی می باشد. در ادامه توضیحات لازم در این باره خدمت شما ارائه می گردد.

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری (Express Entry)

کسب اقامت دائم کانادا از اکسپرس اینتری، یکی از بهترین راه های مهاجرت به کانادا برای افراد متخصص است. در این روش از ابتدا اقامت دائم یا PR کانادا اعطا می شود. این روش همچنین برای افرادی که تمایل به مهاجرت خانوادگی به کانادا دارند، مناسب است؛ چرا که از ابتدا به همه اعضای خانواده اقامت دائم داده می شود. این سیستم بر اساس امتیازبندی (Point Based System) است و هر یک از ویژگی های اعلام شده امتیاز خاصی را برای شما در بردارد. سیستم Express Entry یا مهاجرت سریع به کانادا یک سیستم آنلاین است که افراد را از سه برنامه جداگانه مدیریت می کند:

برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program)

برنامه اسکیلد تریدز فدرال (Federal Skilled Trades Program)

برنامه تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

البته علاوه بر این سه برنامه، استان ها نیز می توانند از طریق برنامه اکسپرس اینتری نامزدهای استانی جذب نمایند. .

برای محاسبه امتیاز اسکیل ورکر کانادا می توانید به سایت رسمی این کشور به آدرس زیر، وارد شوید و از ابزار محاسبه امتیاز استفاده کنید.

http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/crs-tool.asp

اگر امتیاز کافی کسب کنید این روش را می توان حتی راحت ترین راه مهاجرت به کانادا دانست. ترجمه فارسی جدول امتیاز مهاجرت به کانادا را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید.

برنامه نیروی کار ماهر فدرال (Federal Skilled Worker Program)

این برنامه از جانب دولت کانادا می باشد و با توجه به نظام فدرالی به فردال اسکیل ورکر معروف گردیده ااست. برای اقدام از این برنامه فرد باید دو مرحله را پشت سر بگذارد؛ مرحله اول از 100 امتیاز باید 67 امتیاز کسب کنید. در این مرحله امتیازها بر اساس سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، مدرک زبان دوم، داشتن آشنای درجه یک در کشور کانادا و … محاسبه می شود. در این مرحله اگر حداقل امتیاز لازم را کسب کنید وارد مرحله دوم می شوید که اصطاحا مرحله Pool خوانده می شود. در این مرحله مجددا شرایط و ویژگی های شما مورد بررسی قرار می گیرد. در این مرحله 1200 امتیاز وجود دارد و افرادی که بالاترین امتیاز ها را کسب می کنند از طرف دولت کانادا دعوت نامه دریافت کرده و اقامت دائم این کشور را کسب می کنند. البته پروسه این امر حداقل ۶ تا ۱۸ماه طول می کشد.

برای محاسبه امتیاز اسکیل ورکر کانادا می توانید به سایت رسمی این کشور به آدرس زیر، وارد شوید و از ابزار محاسبه امتیاز استفاده کنید.

اگر امتیاز کافی کسب کنید این روش را می توان حتی راحت ترین راه مهاجرت به کانادا دانست. ترجمه فارسی جدول امتیاز مهاجرت به کانادا را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید.

برنامه اسکیلد تریدز فدرال (Federal Skilled Trades Program)

برنامه اسکیلد تریدز فدرال (Federal Skilled Trades Program) یا برنامه تجارت ماهر فدرال یکی از 3 برنامه مهاجرت فدرال است که توسط سیستم اکپرس اینتری مدیریت می گردد. در این سیستم نیز امتیازات و رتبه فرد محاسبه میگردد. علاقمندانی که در این سیستم اقدام می نمایند با هم سنجیده میشوند. این برنامه برای تجار واجدالشرایط می تواند یکی از سریع ترین ها برای اخذ اقامت دائم کانادا گردد که می تواند منتهی به زندگی در کانادا و کار دائمی شود. برای این برنامه داشتن 2 سال سابقه کار تمام وقت در یک حرفه که در 5 سال گذشته باشد نیاز است. تجربه کاری مورد قبول است که پس از اعطای گواهینامه برای تجارت در کشور محل اقامت خود بدست آمده باشد. در این روش فرد باید یک پیشنهاد معتبر استخدام تمام وقت برای حداقل 12 ماه داشته باشد.

برنامه تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

یکی دیگر از روش های سیستم اکسپرس اینتری اقدام از طریق برنامه تجربه کانادایی است. این برنامه مختص کارگران ماهر است که تجربه کار در کانادا را دارند و تصمیم به اخذ اقامت دائم کانادا دارند. در این سیستم نیز سطح زبان، سابقه کار حداقل 1 ساله در 3 سال گذشته، تحصیلات مورد بررسی قرار می دهد. این برنامه برای خارج از استان کبک است. با توجه به این که در این روش می توان سابقه کاری پاره وقت را نیز محاسبه نمود و در نظر گرفت می توان یکی از بهترین راه ها برای فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا جهت اخذ اقامت دائم باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق جاب آفر یا پیشنهاد کار

روش دیگر برای اخذ اقامت کاری کانادا، گرفتن پیشنهاد کار یا جاب آفر از کارفرمایی و اخذ ویزای جاب آفر کانادا است. برخی از مناطق و شهر های کانادا که نیاز جدی به نیروی کار دارند، لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را ارائه می دهند. در صورتی که شما در زمینه این مشاغل مورد نیاز، تخصص و سابقه کار داشته باشید، می توانید با کارفرمایان مصاحبه کنید و در صورت توافق پیشنهاد کار دریافت کنید. کافرما باید برای ارسال پیشنهاد کاری تاییدات لازم را اخذ نماید.

پس از دریافت پیشنهاد کار می توانید ویزای کار کانادا را کسب کنید. اقامت کانادا از طریق جاب آفر، ابتدا به صورت موقت اعطا می شود و شما می توانید پس از حدود 3 سال حضور و کار در این کشور از طریق برنامه اکسپرس اینتری اقامت دائم کانادا را کسب کنید. با توجه به اینکه تا آن زمان دارای سابقه کار کانادایی هستید به راحتی می توانید امتیاز اقامت دائم را کسب کنید.

برای گرفتن جاب آفر علاوه بر داشتن تخصص و سابقه کار در زمینه مشاغل مورد نیاز کانادا، باید مدرک زبان نیز داشته باشید و در بسیاری از مشاغل به مدرک تحصیلی مرتبط نیز نیاز دارید. در لینک زیر می توانید لیست جاب آفر های کانادا و شرایط دریافت آن ها را مشاهده کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های استانی

اداره مهاجرت کانادا به ایالت های مختلف کانادا این اجازه را می دهد تا نیازمندی نیروی خود را به واسطه استخدام نیروی کار ماهر خارجی برطرف کنند. اغلب ایالت های کانادا به جز ایالت های نوناووت و کبک که خود دارای سیستم کهاجرتی مستقلی هستند، از یک سیستم مهاجرتی یک پارچه تبعیت می کنند و طبق این سیستم که به آن مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های استانی گفته می شود، ایالت ها نیروی کار خارجی را که متناسب با نیاز آن ها می باشد را به دولت فدرال معرفی می کنند، اداره مهاجرت کانادا پس از بررسی های لازم، در صورتی که اطلاعات و شرایط کامل باشد، به متقاضی اقامت دائم کانادا را اهدا می کند. دقت نمایید گه در مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های استانی، هر کدام از ایالت های کانادا شرایط خاص، مشاغل ماهر متفاوت و میزان نمره دهی متفاوتی را اعمال می کنند که برای کسب اطلاعات بیشتر می بایست به سایت مهاجرتی هر ایالت مراجعه نمایید.

برنامه مهاجرت روستایی و استان های شمالی کانادا RNIP

دولت فدرال کانادا برای تامین نیروی کار ماهر مناطق کم جمعیت اقدام به اجرای طرح برنامه مهاجرت روستایی و استان های شمالی کانادا RNIP نموده است. طبق این طرح نیروی کار ماهر خارجی با شرایط نسبتا راحت تر مناطق پر جمعیت به کانادا مهاجرت می کند و اقامت کاری و در نهایت اقامت دائم این کشور را اخذ می کند. متقاضیان برای شرکت در این برنامه می بایست در مناطق کم جمعیت روستایی و استان های شمالی کانادا که برای آن اقدام کرده اند، ساکن بشوند و در آن مناطق به کار و زندگی مشغول شوند. مناطق نورث بی، سادبری، تیمینز، سالت استی ماری و تاندر بی ایالت آنتاریو، مناطق برندن و آلتونا/ راینلند مانیتوبا همچنین مناطق موس جاو ساسکچوان، کلرشولم، آلبرتا، ورنون و وست کوتنای بریتیش کلمبیا در این طرح شرکت کرده اند.

برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot)

برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک یکی دیگر از برنامه های استانی کانادا می باشد. آتلانتیک شامل 4 ایالت تقریبا کم جمعیت نیوبرانزویک، پرنس ادوارد، نوااسکوشیا و نیوفانلند و لابرادور می باشد. دولت کانادا به منظور رشد اقتصادی این مناطق اقدام به استخدام نیروی کار ماهر و نیمه ماهر خارجی همچنین فارغ التحصیلان خارجی نموده است. متقاضیانی که در این دسته ها قرار می گیرند، می توانند تنها برای یکی از این برنامه ها اقدام نمایند. طبق برنامه مهاجرتی آتلانتیک متقاضی می بایست از یک کارفرما مورد تایید یک جاب آفر یا قرارداد کاری تمام وقت به مدت حداقل یک سال دریافت نماید.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های استان کبک

کبک تنها ایالت فرانسوی زبان کانادا است که دارای سیستم مهاجرتی جداگانه ای از سایر ایالت های کانادا می باشد. این ایالت را می توان بزرگترین ایالت کانادا از جهت وسعت دانست و از جهت جمعیت دومین رتبه را در کانادا به دست آورده است. مهاجرت به کبک از مسیرهای متفاوتی را برای جذب سرمایه گذار و نیروی ماهر خارجی تعریف شده است که به طور کلی می توان آن ها را در چند دسته قرار داد:

  • برنامه خوداشتغالی کبکاین برنامه امتیازی برای آن دسته از متقاضیانی می باشد که قصد راه اندازی بیزینس و کسب و کاری متناسب با تجربه خود دارند. متقاضیان برای این امر می بایست سرمایه حداقل صد هزار دلار کانادا و 2 سال سابقه کاری مرتبط را در پرونده داشته باشند. متقاضیان بر اساس شرایط خود نظیر سن، مدرک تحصیلی و مدرک زبان، امتیاز دریافت خواهند کرد.
  • برنامه کارآفرینی کبککارآفرینی در کبک به منظور راه اندازی کسب و کاری جدید و خلاقانه می باشد که تا کنون در این ایالت وجود نداشته است و راه اندازی نشده است. این مسیر که مسیری رقابتی برای متقاضیان می باشد، متقاضیان را ملزم می کند تا دارای حداقل سرمایه ای برای کارآفرینی در کبک باشند.
  • برنامه سرمایه گذاری در کبکاین برنامه مختص متقاضیانی است که دارای سرمایه هستند و قصد زندگی در ایالت کبک را دارند. این برنامه جهت تزریق سرمایه به این ایالت و رونق بیزینس ها و کسب و کارهای کبک می شود. طبق این برنامه متقاضی می بایست حداقل از 5 سال گذشته، 2 سال را به مدیریت گذرانده باشد و سرمایه خالص وی حداقل می بایست 2 میلیون دلار کانادا باشد که از این میزان، 1. 2 میلیون دلار کانادا را به سرمایه گذاری در ایالت کبک بپردازد.

روش های مهاجرت به کانادا برای افراد خاص

انواع روش های مهاجرت به کانادا شامل 7 روش اصلی است که یکی از آن ها را می توان به روش افراد خاص اختصاص داد. در کانادا به افرادی که دارای شرایط ویژه ای نسبت به عموم هستند، امکان مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت از این طریق ایجاد گردیده است. از این افراد خاص می توان به هنرمندان و ورزشکاران اشاره نمود. باید دانست که صرف ورزشکار یا هنرمند بودن نمی تواند به مهاجرت بیانجامد و این افراد باید دارای شرایط لازم باشند. در ادامه توضیحات بیشتری در این باب ارائه می گردد.

مهاجرت هنرمندان به کانادا

کشور کانادا از جمله کشورهایی می باشد که برای هنرمندان امکان اخذ اقامت را فراهم نموده است. هنرمندانی که حداقل 2 سال از 5 سال دارای سابقه کار هنری مانند: بازیگری، نویسندگی، طراحی، موسیقی و… باشند می توانند از طریق ویزای خود اشتغالی کانادا به این کشور مهاجرت نمایند. برای دریافت ویزای هنرمندان کانادا باید در سیستم امتیاز بندی، امتیاز لازم را کسب نمایند. در این سیستم فاکتورهایی از جمله سن، سابقه کار، زبان، تحصیلات و… مورد بررسی قرار می گیرد. هنرمندان باید برای بررسی شرایطشان در این سیستم از 100 امتیاز بتوانند امتیاز 35 را کسب نمایند. هنرمندانی که دارای امتیاز بالا باشند از این کشور دعوتنامه دریافت می کند و می تواند اقامت دائم کانادا را از این طریق اخذ نمایند.

مهاجرت ورزشکاران به کانادا

افراد ورزشکاری که در این حرفه شناخته شده می باشند، برای مهاجرت به کانادا می توانند از حرفه ورزشی خود اقدام نمایند. مهاجرت ورزشکاران به این کشور به دو شکل اخذ ویزای کار یا خود اشتغالی امکان پذیر است. برای دریافت ویزای کار فرد باید از باشگاه یا مکان ورزشی متناسب با رشته خود دعوتنامه کاری داشته باشد. در روش خود اشتغالی مانند خود اشتغالی هنرمندان فرد باید امتیاز لازم را کسب نماید و ثابت کند ورزشکار شاخصی می باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیب

افرادی که مقیم دائم یا سیتیزن کانادا هستند، می تواند می توانند بر اساس سیستم اسپانسرشیپ اقوام نزدیک خود را به این کشور آورده و برای آن ها اقامت دائم کانادا را اخذ نمایند. افراد می توانند در این روش برای پدر و مادر، فرزندان، همسر، پدر بزرگ و مادر بزرگ اقدام نمایند. البته مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسر شیپ برای خواهر و برادر و برادر زاده و خواهر زاده و نوه بی سرپرست تحت داشتن شرایطی خاص امکان پذیر است. فردی که اسپانسر می گردد باید دارای شرایطی باشد. این شرایط به قرار زیر است:

حداقل 18 سال سن داشته باشد.

مقیم دائم یا شهروند کانادا باشد.

در کانادا سکونت داشته و زندگی نماید.

در آمد کافی داشته باشد.

تعهدات مالی فرد را بپذیرد.

توافقانه دو طرفه با شخصی که حمایت می کند منعقد نماید.

خب ، یه کامنت بزار

خب ، ما ایمیلتو منتشر نمی کنیم خیالت راحت. فیلدهای موردنیاز ( * )